Jesteś tutaj: Start

Najnowsze aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Przedszkolnymi w Ustroniu.

 

 

Artykuły

Spotkanie autorskie

5 grudnia 2018
Powiększ zdjęcie

29 listopada 2018 r.  gościem naszej biblioteki   szkolnej  był pan Marcin Kozioł – pisarz i podróżnik.    Uczniowie klas młodszych  mieli okazję zapoznać się z Wombatem Maksymilianem  tytułowym  bohaterem książek pisarza. Podczas zaprezentowanej lekcji multimedialnej  dla „młodych podróżników i odkrywców”,  uczniowie dowiedzieli się o podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa  Bhutan.  Druga część spotkania, skierowana dla klas 4-8 dotyczyła bohaterów książek z serii „Detektywi na kółkach” – lektury „Skrzynia Władcy Piorunów”. Na koniec spotkania autor, jak przystało na wielkiego pisarza, rozdawał autografy. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie i kolejną wspaniałą książkę.

Czytaj więcej o: Spotkanie autorskie

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

23 listopada 2018
Powiększ zdjęcie

6 listopada w naszej szkole , odbył się Turniej Tenisa Stołowego. Najlepsze trójki dziewcząt i chłopców w kategorii młodszej i starszej, reprezentowały naszą szkołę w Międzyszkolnych Drużynowych Zawodach Tenisa Stołowego.

Nasza szkoła zaprezentowała się fantastycznie, dziewczynki młodsze w składzie:

Maja Jurczok, Karolina Macura i Wiktoria Ratka zajęły miejsce pierwsze i reprezentować będą Miasto Ustroń na zawodach powiatowych.

Dziewczyny starsze w składzie: Anna Bolik, Alicja Gomola, Sara Kurzok: miejsce trzecie oraz chłopcy młodsi i starsi: Mateusz Bujok, Bartek Franek, Łukasz Korcz, Tymoteusz Kurzok, Paweł Mojeścik, Wojtek Sikora:  miejsce czwarte.

Wszystkim uczniom jeszcze raz gratulujemy i liczymy na ponowne zajęcie miejsc na podium w przyszłym roku.

Czytaj więcej o: TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

QR Cody na lekcji matematyki

22 listopada 2018
Powiększ zdjęcie

Po raz kolejny w klasach V i VI na lekcji matematyki korzystaliśmy z dobrodziejstwa XXI wieku czyli smartfona. Uczniowie używali swoich telefonów, na których mieli zainstalowaną aplikację do odczytywania kodów QR. Zabawa polegała na wylosowaniu karteczki, na której były umieszczone kody QR – pod każdym kodem kryło się zadanie. Wylosowany kod uczniowie skanowali telefonami, a następnie rozwiązywali. Zajęcia uświadamiały dzieciom, że telefony nie służą tylko do grania, ale również można z nich zrobić pożytek na lekcji. Po za tym świetnie się bawili.

Czytaj więcej o: QR Cody na lekcji matematyki

Konkurs plastyczny "Jesień w Beskidach"

16 listopada 2018
Powiększ zdjęcie http://beskidzka24.pl/beskidy-malowane/?fbclid=IwAR1IqVhfLqbYs3C2dfGwEQtRVR_fxmBzeKiyWSh3hI-JG8dDTVuy9_3-eA8

W ustrońskim nadleśnictwie odbyło się wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu plastycznego „Jesień w Beskidach”. Uczestnikami byli uczniowie ustrońskich podstawówek.

Wpłynęło 60 prac wykonywanych różnymi technikami. Nagrodzono w sumie 23 prace, a ich autorzy odebrali dyplomy i nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo i PTTK. Nadleśniczy Leon Mijal podkreślił ważną rolę środowiska przyrodniczego, a przewodniczący jury Jan Machała zachęcał dzieci do brania udziału w wycieczkach i zdobywania odznaki krajoznawczej „Tropiciel Przyrody”.

Klasy I – IV: 1. Ola Wandzel, 2. Jenifer Wypolska, 3. Aleksandra Szozda, 4. Eryk Karchut, 5. Patrycja Cieślar -wszyscy SP 2. Wyróżnienia: Dominik Staniek, Sebastian Ciepły, Ola Kędzierska – wszyscy SP 2. Nagrody specjalne PTTK: Małgorzata Gojniczek, Zuzanna Madeja, Szymon Dorda, Natasza Żyła – wszyscy SP 2 oraz Dominik Pociążek, Jakub Fober, Monika Chruszcz – wszyscy SP 6.

Klasy V – VIII: 1. Maria Witkowska i Emilia Domagała (obie SP 3), 3. Kamil Kozłowski (SP 6), 4. Hanna Morel, 5. Maja Jurczok (obie SP 3). Wyróżnienia: Laura Wiśniewska (SP 3), Małgorzata Sikora (SP 5), Dawid Łuka (SP 2).

 [żródło artykułu]

Czytaj więcej o: Konkurs plastyczny "Jesień w Beskidach"

Lekcja z Mikołajkiem

13 listopada 2018
Powiększ zdjęcie

Dziś klasa 4 miała okazję wykazać się kreatywnością, zaradnością i - znajomością lektury! Uczniowie wykonali figurki Mikołajka i jego kompanów używając do tego najprostszych materiałów: tektury, rolek po papierze, skrawków materiałów i dużej duży fantazji. Efekty pracy widoczne są na zdjęciu!

Czytaj więcej o: Lekcja z Mikołajkiem

100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę

13 listopada 2018
Powiększ zdjęcie

11 listopada delegacja uczniów naszej szkoły  składała kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Ustroniu. 

Czytaj więcej o: 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Narodowe Śpiewanie Hymnu Polski godzina 11.11

9 listopada 2018

Szkolny "Dzień dla Niepodległej"

9 listopada 2018
Powiększ zdjęcie

6.11.2018 r w naszej szkole odbył się "Dzień dla Niepodległej". W tym dniu każda klasa przygotowywała biało czerwone potrawy. Następnie odbyła się uroczysta akademia z inscenizacjami i scenkami odgrywanymi przez uczniów, a po niej prezentacja multimedialna pt.  "W drodze do Niepodległości".

Czytaj więcej o: Szkolny "Dzień dla Niepodległej"

Programowanie i algorytmika bez komputera

7 listopada 2018
Powiększ zdjęcie

Czym jest programowanie, kodowanie w edukacji? Czy można nauczyć się programowania bez komputera? Posługiwanie się nowymi technologiami jest bardzo pożądane w XXI wieku. Poza umiejętnościami komunikowania się w języku ojczystym i w języku obcym, przyszła kolej na trzeci język – język technologiczny, czyli komunikowanie się przy użyciu nowoczesnych technologii. Zdaniem Billa Gatesa „nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką”. Zdobyta wiedza i umiejętności przekładać się będą w przyszłości na wykonywane zawody. Jednym z priorytetów reformy edukacji jest nauka programowania już na etapie nauczania wczesnoszkolnego. Podstawa programowa, podpisana przez panią minister Annę Zalewską 14 lutego 2017 roku, kładzie szczególny nacisk na stwarzanie uczniom warunków do nabywania wiedzy i umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i technik mających podstawy w informatyce. W nowej podstawie programowej widnieje zapis: Programowanie jest rozumiane znacznie szerzej niż tylko samo napisanie programu w języku programowania. To cały proces, informatyczne podejście do rozwiązywania problemu: od specyfikacji problemu (określenie danych i wyników, a ogólniej – celów rozwiązania problemu), przez znalezienie i opracowanie rozwiązania, do zaprogramowania rozwiązania, przetestowania jego poprawności i ewentualnej korekty przy użyciu odpowiednio dobranej aplikacji lub języka programowania. Tak rozumiane programowanie jest częścią zajęć informatycznych od najmłodszych lat, wpływa na sposób nauczania innych przedmiotów, służy właściwemu rozumieniu pojęć informatycznych i metod informatyki. Wspomaga kształcenie takich umiejętności jak: logiczne myślenie, precyzyjne prezentowanie myśli i pomysłów, sprzyja dobrej organizacji pracy, buduje kompetencje potrzebne do pracy zespołowej i efektywnej realizacji projektów.

W związku z powyższym 5 klasa ćwiczyła programowanie na "dywanie".  Poprzez kodowanie na dywanie (bez komputera) dzieci mają możliwość rozwiązywania problemów, pokonywania trudności oraz integracji w grupie rówieśniczej.  Ważne jest pokazanie uczniom, że istnieją sytuacje, w których jest wiele dróg prowadzących do celu. Zwykle jedna droga jest najlepsza, inne nieco gorsze, jeszcze inne zupełnie złe. Można więc ująć, że programowanie to nic innego jak rozwiązywanie problemów. Sposób zapisania rozwiązanego problemu to kodowanie, a osobą od rozwiązywania problemów jest programista. W programowaniu nie chodzi więc tylko o tworzenie algorytmów. Uczniowie uczą się podejmować właściwe decyzje, rozwiązywać problemy zarówno te przewidziane, jak i nieprzewidywalne, a to cecha najbardziej pożądana w przyszłej pracy zawodowej.

Czytaj więcej o: Programowanie i algorytmika bez komputera

Śpiewaliśmy piosenki patriotyczne

6 listopada 2018
Powiększ zdjęcie

30 października wszystkie klasy naszej szkoły śpiewały pieśni patriotyczne w ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej na uczczenie 100-lecia Niepodległej Polski.

Czytaj więcej o: Śpiewaliśmy piosenki patriotyczne